Mekan Durağı | Arar | Bulur|Keşfeder |Yayınlar

Çalıştay ve Yarışma Duyurusu | http://mekanduragi.com

Çalıştay ve Yarışma Duyurusu

Çalıştay ve Yarışma Duyurusu

Mozaik Sanatçılarını buluşturacak olan “Şanlıurfa Mozaik Çalıştayı ve Yarışması 2017” 26-28 Eylül 2017 tarihleri arasında Şanlıurfa’da yapılacaktır. Anılan sempozyum Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Turizm ve Tanıtma Şube Müdürlüğü tarafından organize edilmektedir. Şanlıurfa Edessa mozaikleriyle, mozaik sanatında önemli bir yere sahiptir. Bu mozaikler hem mitolojik hem de günlük hayat ile ilgili konulardan oluşmaktadır. Şanlıurfa’da diğer antik kentlerde görülmeyen üslupta yerel halkın kendi resimlerini mozaiklere yaptırmış olması, mozaik sanatında Şanlıurfa’yı önemli bir yere taşımaktadır.

Çalıştaya katılacak mozaik sanatçılarının büyük oranda tamamlanmış ama henüz bitmemiş mozaikle bu yarışmaya katılması, sanatçıların kurulacak atölyelerde halk kendisini izlerken yarışma süresi (üç gün) içinde mozaiklerini tamamlaması gerekmektedir.

Bu Mozaik Çalıştayı ve Yarışması’ndaki amaç, Çağdaş Mozaik Sanatçılarını Şanlıurfa’ya davet ederek, eserlerinden birinin Şanlıurfa’da tamamlanmasını sağlamak. Davetli sanatçılar açık havada kurulacak atölyelerde bu mozaiklerini yaparken, öğrenciler ve Şanlıurfa halkının da mozaik yapımını izlemesi ve mozaik yapımını birebir görmesi sağlanacaktır. Ayrıca, gerek Haleplibahçe Mozaikleri gerekse Kale Eteği mozaiklerini Mozaik Sanatçıları ve konuklara tanıtarak Şanlıurfa’nın mozaik sanatında önemli bir yeri olduğu vurgulanacaktır. Atölyelerde mozaik çalışmaları devam ederken, her gün bir mozaik uzmanı mozaikler konusunda bir sunum yapacaktır.

Bu Mozaik Çalıştayı ve Yarışması’na mozaik sanatçıları, mozaik uzmanı akademisyenler, öğrenciler ve Şanlıurfa halkı davetlidir.

BU ÇALIŞTAYIN GENEL KONU BAŞLIKLARI:
- Antik mozaik
-Çağdaş mozaik: somut veya soyut.
-Göbeklitepe
-Harran

Çalıştay 26-28 Eylül 2017’de gerçekleşecektir. Sanatçıların çalışmaları ve sanat özellikleri anılan çalıştay ve yarışması kitabında yayımlanacaktır.

Sempozyum ücretsizdir.

ÇALIŞTAY İÇİN GEREKLİ BİLGİLER
Ad ve Soyad:
Adres:
Cep Telefon Numarası:
E-mail:
Eser Adı:
Eserini tanıtan ve kendi sanat özelliklerini belirten 1 sayfayı geçmeyen metin.

YÜRÜTME KURULU
Prof. Dr. Mehmet ÖNAL
M.Emin ÖZÇINAR
Celal ULUDAĞ
Aykut Hakan KUTLUHAN
Essum ASLAN
Erol YÜNCÜ
Ekrem AYAZ
İzzettin POLAT
Suphi ÇİÇEK
Necmi KARADAĞ
Osman KAZAZ
Meral DEDECAN
Özlem GÜZELAK
Burcu İĞRET

DANIŞMA KURULU
Prof. Dr. Mehmet ÖNAL
Celal ULUDAĞ
Mehmet YILMAZ
Seçil ÜNEY

JURİ
Prof. Dr. Mehmet ÖNAL
Prof. Dr. Mustafa ŞAHİN
Dr. Cihat KÜRKÇÜOĞLU
Hülya VURNAL İKİZGÜL
Gazanfer BAYRAM, Makedonya
Fernanda TELLEMATO, İtalya
Manfred HOEHN, Almanya

 

Mekan Duragi .Com

33 kez görüntülendi. / 7 ay önce eklendi.