Mekan Durağı | Arar | Bulur|Keşfeder |Yayınlar

Bitcoinde Hangi Aşamadasınız?

Bitcoinde Hangi Aşamadasınız?

Paul Vigna ve Michael J. Casey’in yazdığı ve Türkçeye Ali Atav tarafından çevirilen “Kriptopara Çağı” isimli kitapta Bitcoin ile tanışanların bu dünyaya ilişkin geçtiği aşamalara değinilmiş. Peki siz Kübler-Ross modeli olarak bilinen bu aşamalardan hangisinde olduğunuzu düşünüyorsunuz?

 

 1. Bitcoin ve Kriptopara eko sistemi ile ilgili olarak kendinizi aşağıdaki aşamalardan hangisinde görüyorsunuz?

  1. KÜÇÜK GÖRME: İnkar bile değil, hor görüyorum. Bunun nedeni, bunların "para" olması gerekirken benim alışık olduğum paranın hiçbir özelliğine sahip olmadığı ortada. Elle tutulan bir şey değil. Bir devlet tarafından basılmıyor ya da değerli bir metalden üretilmiyor.

  2. ŞÜPHECİLİK: Her gün gazeteleri takip ediyorum ve içinde Facebook ünlüleri Winklevoss ikizlerinin de olduğu bazı girişimcilerin bundan para kazanmayı umduğunu gördüğüm hikayeler görüyorum. Bunlar beni ikna edebilecek hikayeler. Ancak detaylar bana hiçbir şey ifade etmiyor. Bu bitcoini matematik problemleri çözerek mi bulacağım? Hayır mı? Peki, bu matematik sorularını bilgisayarım mı çözecek? Bu durumda bu şey saadet zinciri gibi bir şey olmuyor mu?

  3. MERAK: Okumaya ve araştırmaya devam ediyorsunuz. İnternet öncülerinden Marc Andreessen gibi bazı aklı başında görünen kişilerin de aralarında bulunduğu, bu tarz şeylerde haklı çıkma konusunda temiz sicilleri olan pek çok kişi gerçekten bitcoin konusunda heyecanlı olduklarını belli ettiler. Ama neden bu kadar heyecan var? Tamam, bu dijital para işe yarayabilir lakin sıradan insanlar için nasıl bir fark yaratacak? İnsanlar bu konuda neden bu kadar hevesli?

  4. BERRAKLAŞMA: Bu en önemli aşama. İstediğiniz mecazı seçebilirsiniz: İster ağzınızın açık kalması diye adlandırın, ister aydınlanma, isterseniz de aklınızı gerçekten başınızdan alan an. Bu, dijital para birimleri hakkında biraz kafa yoran, kabullenme sürecindeki engeller hakkında şüpheli kalsalar bile hemen herkesin yaşadığı bir farkına varma anıdır. Bazı meraklılar günlerce uyuyamadıklarından, bitcoin hakkında elde ettikleri her kelime üzerine kafa patlattıklarından bahsederler. İşleri halletmede tamamıyla yeni bir yöntem, bir çırpıda aklınızda berraklaşır.

  5. KABULLENME: Büyük düşünceler hariç olmak üzere düşünce şeklinizi değiştirmek o kadar da kolay değildir. Buradaki ana düşünce, bitcoin gelişmesi devam etmese, başka “alternatif paralar” ortaya çıkmasa, kendisine has özellikleri ve gariplikleri ile birlikte bitcoin benzeri yüzlerce kripto para ortaya çıksa bile, işleri yapmanın daha hızlı ve daha ucuz bir yoluna, aracı ve tefecileri ortadan kaldıran, banka hesabı olmayan milyonlarca kişiyi sisteme dahil eden ve herkese daha önceleri var olmayan kendi hesapları üzerinde kontrol imkanı veren şeylere şahit olduktan sonra asla bunu görmezden gelemezsiniz.

11 kez görüntülendi. / 5 ay önce eklendi.